Pierwsze spotkanie

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z psychoterapeutą? Kilka pomocnych wskazówek

Pierwsze spotkanie klienta z psychoterapeutą, z widokiem na złączone ręce klienta leżące na kolanach, obok terapeuty trzymającego notatnik i długopis, przygotowującego się do zapisywania informacji podczas sesji. Na stoliku obok znajduje się szklanka wody i pudełko chusteczek.

Rozpoczęcie terapii to ważny krok w kierunku dbania o swoje zdrowie psychiczne, a często również szukania pomocy w rozwiązaniu trapiących nas problemów. Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą może budzić różne emocje, od ekscytacji po niepokój. Aby pomóc Ci przygotować się do tego doświadczenia, zebraliśmy najważniejsze informacje i wskazówki, które sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo i pewnie.

1. Zrozumienie celu spotkań

Pierwsze spotkania mają najczęściej charakter konsultacji, których zadaniem jest wzajemne poznanie się klienta oraz terapeuty, a także zrozumienie celu współpracy. Psychoterapeuta zadaje pytania dotyczące Twojego życia, zdrowia psychicznego oraz Twoich potrzeb, dzięki temu wspólnie ustalicie kierunek, w którym zmierzacie. Pamiętaj, że to także okazja dla Ciebie, aby zadawać pytania oraz żeby zobaczyć, czy czujesz się komfortowo w kontakcie z tą konkretną osobą.

2. Przygotowanie informacji o sobie

Przed spotkaniem przygotuj krótkie podsumowanie swojej historii życia, aktualnych wyzwań oraz tego, co chcesz osiągnąć dzięki terapii. W trakcie konsultacji terapeuta może zadawać pytania o różne aspekty Twojego życia, również te związane ze zdrowiem (np. choroby, hospitalizacje, przyjmowane leki, itd.). Możesz także zanotować ważne wydarzenia, uczucia lub pytania, które chcesz omówić w trakcie pierwszych spotkań z terapeutą. Jeśli masz już doświadczenia związane z terapią, to zastanów się również, co było pomocne, a co utrudniające w poprzednich terapiach i podziel się tymi doświadczeniami na konsultacjach.

3. Ustalenie celów

Zastanów się, czego oczekujesz od terapii i jakie zmiany chciałabyś/chciałbyś wprowadzić w swoim życiu. Po czym poznasz, że terapia poszła zgodnie z planem? Czego będzie mniej w Twoim życiu, a czego więcej? Dzieląc się tymi przemyśleniami pomożesz zrozumieć terapeucie swoje potrzeby i wartości. Nie musisz mieć wszystkiego dokładnie zaplanowanego, ale posiadanie ogólnego kierunku może pomóc w wyznaczaniu priorytetów podczas sesji.

4. Zachowanie otwartości

Być może będziesz rozmawiać o bardzo osobistych i czasami trudnych tematach. Staraj się zachować otwartość i szczerość w swoich odpowiedziach, ale pamiętaj również, że nie musisz dzielić się wszystkim na pierwszym spotkaniu. Terapia w dużej mierze opiera się na solidnej i bezpiecznej relacji, a żeby taką stworzyć potrzeba czasu. Jeśli masz trudność w poruszeniu jakichś tematów, to zasygnalizuj to swojemu terapeucie, a może wspólnie uda się znaleźć pomocne rozwiązanie. Pamiętaj, że terapia to bezpieczna przestrzeń, gdzie możesz wyrażać swoje myśli i uczucia bez obawy o ocenę, a w gabinecie terapeutycznym nie ma tematów tabu.

5. Zapytaj o ramy terapii

Każdy terapeuta ma swój sposób pracy oraz zasady, które tę pracę umożliwiają. Jeśli nie zostało to ustalone na wstępie to zawsze możesz zapytać o metody terapii, częstotliwość sesji, zasady dotyczące odwoływania spotkań czy płatności. To pomoże ustalić jasne oczekiwania i ramy Twojego procesu terapeutycznego. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub niezrozumiałe, nie wahaj się o to zapytać.

6. Logistyka i komfort

  • Miejsce spotkania: Upewnij się, że wiesz, gdzie się udać i jak długo zajmie Ci dojazd. Jeśli to możliwe daj sobie zapas czasu, żeby nie śpieszyć się na spotkanie i mieć chwilę na oswojenie z nową przestrzenią. Nasz układ nerwowy nie przepada za nowościami, więc dobrze dać mu chwilę na wyciszenie się 🙂
  • Czas trwania: Sesje trwają zazwyczaj około 50 minut. Zarezerwuj sobie czas po sesji, aby móc przemyśleć na spokojnie rozmowę, odnotować swoje wrażenia, pytania, przemyślenia.
  • Co ze sobą zabrać: Możesz zabrać notatnik, w którym będziesz zapisywać swoje przemyślenia w trakcie sesji lub pytania.

7. Postawa wobec niepewności

To normalne, że przed pierwszą sesją możesz odczuwać niepokój czy stres. Jeśli chcesz, tym również możesz podzielić się z terapeutą i otrzymać od niego wsparcie w tej stresującej sytuacji. Pamiętaj, że nie musisz być idealnie przygotowana/y. Terapeuta jest od tego, żeby Ci pomóc zadając odpowiednie pytania i zaciekawiając się Twoją sytuacją. Ważne jest, aby być obecnym, uważnym i otwartym na proces.

Podsumowanie

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą to krok w stronę głębszego zrozumienia siebie i rozpoczęcia procesu zmian. Korzystając z tych wskazówkach, może poczujesz większy spokój i otwartość na ten nowy rozdział. Pamiętaj, że droga do zdrowia psychicznego to proces, a terapia to przestrzeń, która wspiera Cię w tej podróży.

Centrum Terapii i Pomocy Psychologicznej
Psychoterapia i pomoc psychologiczna
Centrum Terapii i Pomocy Psychologicznej

© 2023 PoMyślnie. Wszelkie prawa zastrzeżone